Slovensko   |   English
KONTAKTIRAJTE NAS

Park Škocjanske jame, Slovenija
Škocjan 2, SI-6215 Divača

Telefon:
++ 386 (0)5 70 82 104
E-pošta:
Iskanje po straneh
E-obvestila
Če želite prejemati naša obvestila, izberite rubriko in vpišite svoj e-mail naslov:
Obvestila
Novosti

Sodelujte z nami pri ohranjanju in varovanju kulturne dediščine

Datum objave: 04.05.2015   |   Avtor: Darja Kranjc

Tak je poziv razstave, ki smo jo ob podpori županje Občine Divača Alenke Štrucl Dovgan odprli v soboto, 18. 4. 2015, v Promocijsko kongresnem centru Pr Nanetovh v Matavunu. Razstavo z naslovom Vodni viri in Južna železnica na Biosfernem območju Kras (in porečju Reke), ki jo je finančno podprl Park Škocjanske jame, Slovenija, so na pobudo in v sodelovanju z dr. Josipom Orbanićem v okviru Odbora za varstvo kulturne dediščine BOK in PR pripravili Jasmina Klopčič, Mateja Urbančič, Sitka Tepeh, Anu Kahuna in Ivan Simčič. Oblikovanje je opravila Pika Ciuha. 

Anu Kahuna med uvodnim nagovorom (foto: Darja Kranjc)
Anu Kahuna med uvodnim nagovorom (foto: Darja Kranjc)

Južna železnica je 577 km dolga železniška proga na relaciji Dunaj-Maribor-Celje-Ljubljana-Postojna-Divača-Trst, katere gradnja se je začela v Avstrijskem cesarstvu leta 1839, svečano pa so jo odprli 1857. Še danes velja za enega največjih projektov v zgodovini tega dela Evrope. Na kraškem terenu v smeri proti morju so graditelje pestile številne težave, od burje in snežnih zametov do pomanjkanja površinske tekoče vode, ki je bila za parno vleko nujno potrebna. Problem so rešili z izgradnjo 40,2 km železniškega vodovoda od Gornjih Ležeč do Nabrežine. Napajal se je iz vodnih virov v nedrih Vremščice preko sistema vodnih zbiralnikov in po prvi svetovni vojni še iz reke Reke preko vodarne Draga. 1883 zgrajen odcep na relaciji Pivka-Reka se je z vodo preskrboval na enak način iz izvira potoka Bistrice.

Obiskovalci si ogledujejo maketo (foto: Darja Kranjc)
Obiskovalci si ogledujejo maketo (foto: Darja Kranjc)

Na razstavi predstavljeni 8390-kubični zunanji bazen severnega tajha, 14990-kubični zunanji bazen in dva 529-kubična notranja bazena južnega tajha, 545-kubični vodni rezervoar v Divači, vodarna Draga ter vodna stolpa v Divači in Ilirski Bistrici domačinom in obiskovalcem pokažejo ali ponovno v spomin prikličejo enega od skritih bogastev našega biosfernega območja z željo po zagotovitvi njegove dolgoročne ohranitve in spodbujanja pozitivnega odnosa, spoštovanja in ustreznega ravnanja domačinov napram svoje kulturne dediščine. 

Županja Občine Divača Alenka Štrucl Dovgan (foto: Jana Martinčič)
Županja Občine Divača Alenka Štrucl Dovgan (foto: Jana Martinčič)

Razstava bo z vodenim ogledom odprta vsako nedeljo med 3. 5. 2015 in 30. 8. 2015 od 10h do 16h. Izven tega časa pa bo voden ogled možen od 18. 4. 2015 do 30. 8. 2015 po predhodni najavi na tel. 041 889 592 (Anu).

S tem se pa aktivnosti na temo v letošnjem letu še ne bodo zaključile, saj po uspešni aprilski delovni akciji čiščenja severnega tajha s Skupnostjo Srečanje, v maju načrtujemo čiščenje južnega tajha, v sklopu svoje terenske prakse pa nas bodo isti mesec obiskali tudi študentje etnologije in kulturne atropologije, ki bodo skušali podrobneje dokumentirati vodarno Draga. 

Vabljeni, da se nam pridružite.

Članice Odbora za varstvo kulturne dediščine BOK in PR
Članice Odbora za varstvo kulturne dediščine BOK in PR
Pilcom web design