Slovensko   |   English
KONTAKTIRAJTE NAS

Park Škocjanske jame, Slovenija
Škocjan 2, SI-6215 Divača

Telefon:
++ 386 (0)5 70 82 104
E-pošta:
Iskanje po straneh
E-obvestila
Če želite prejemati naša obvestila, izberite rubriko in vpišite svoj e-mail naslov:
Obvestila
Novosti

Prvi štirje izvedenci za kraško suhozidno gradnjo in letni zbor članov Partnerstva za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje

Datum objave: 17.02.2016   |   Avtor: Darja Kranjc, Manca Vinazza, Vanja Debevec, Karin Lavin

V četrtek, 11. 2. 2016, je v Promocijsko kongresnem centru Pr Nanetovh na območju parka Škocjanske jame potekal letni zbor Partnerstva za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje (konzorcija), ki je bilo ustanovljeno 27. 2. 2015 kot posreden rezultat aktivnosti v koordinaciji JZ PŠJ in ZVKDS OE NG na čezmejnem projektu Living Landscape. V sklopu zbora je konzorcij v naziv »izvedenec za kraško suhozidno gradnjo« imenoval štiri člane.  

Predsednik Danilo Antoni med uvodnim nagovorom (foto: Eda Belingar)
Predsednik Danilo Antoni med uvodnim nagovorom (foto: Eda Belingar)

Predsednik konzorcija, arhitekt Danilo Antoni, je v uvodnem nagovoru dejal, da je bilo leto 2015 leto začetka, v katerem smo člani premišljevali o pravi podobi organiziranja in istočasno preverjali katere dejavnosti v najboljši meri uresničujejo naše osnovne cilje. Poudaril je, da mora imeti konzorcij svoj prostor v tem okolju in uravnovešeno dejavnost, biti izraz prebivalcev Krasa, iskati pravi način za to, da postane njegova pomoč sprejemljiva in učinkovita.

Predsednik je podal tudi poročilo dela upravnega odbora (foto: Eda Belingar)
Predsednik je podal tudi poročilo dela upravnega odbora (foto: Eda Belingar)

Petčlanski upravni odbor, ki je v svoje vrste v nadaljevanju imenoval še strokovnega svetovalca Borisa Čoka, je od ustanovne skupščine v letu 2015 zasedal štirikrat in poskrbel za vzpostavitev delovanja stalnih delovnih skupin, katerim je nudil strokovno oporo pri delu, ter med drugim potrdil šest novih članov, zato je trenutno stanje v konzorciju 38 polnopravnih članov in dvoje zaveznikov.

Udeleženci zbora (foto: Eda Belingar)
Udeleženci zbora (foto: Eda Belingar)

V koordinaciji predsednice Mance Vinazza je stalna delovna skupina za področje raziskav in razvoja izvedla izobraževanje in in terenske raziskave s študenti Univerze v Ljubljani in na Primorskem, uskladila metodo dela s posnetki zračnega laserskega skeniranja (lidar), vršila vpis vrednih gradenj v Register nepremične kulturne dediščine Slovenije, pripravila in oddala vlogo za vpis kraške suhozidne gradnje v Register žive dediščine Slovenije ter prispevala več znanstvenih in strokovnih besedil o kraški suhozidni gradnji za Kroniko, časopis za slovensko krajevno zgodovino, katere tema je bila v letu 2015 »Iz zgodovine Krasa«. Aktivni člani te delovne skupine so bili Univerza na Primorskem, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, ZVKDS OE NG in JZ PŠJ.
Stalna delovna skupina za prostorsko urejanje v koordinaciji predsednika Aljoše Gregorija v letu 2015 ni izvedla nobene od načrtovanih aktivnosti.

Predsednica Delovne skupine za področje raziskav in razvoja Manca Vinazza med poročanjem (foto: Eda Belingar)
Predsednica Delovne skupine za področje raziskav in razvoja Manca Vinazza med poročanjem (foto: Eda Belingar)

V koordinaciji predsednice Karin Lavin je stalna delovna skupina za informiranje in ozaveščanje javnosti izvedla kar štirinajst aktivnosti povezanih s promocijo konzorcija in popularizacijo kraške suhozidne gradnje med najmlajšimi in odraslimi Kraševci z obeh strani meje. Med drugim je bil postavljen portal konzorcija in oblikovana celostna grafična podoba. Najbolj aktivni člani te delovne skupine so bili Srednješolski center Srečka Kosovela Sežana, Zavod Anima Mundi, Združenje za zaščito Opčin, Monika Milič, Vrtec Sežana, Osnovna šola dr. Bogomirja Magajne Divača, Rudi Bak, Zdravko Škrlj, Boris Čok, Odbor za ločeno upravo jusarskega premoženja – Opčine, Mirta Čok, Mitja Kobal, Nataša Kolenc in JZ PŠJ. S promocijo pa so se vključevali tudi številni drugi člani.

Na zboru potrjen logotip Partnerstva (Srednješolski center SK Sežana)
Na zboru potrjen logotip Partnerstva (Srednješolski center SK Sežana)

Stalna delovna skupina za izobraževanje in usposabljanje v koordinaciji predsednice Tjaše Kranjec je izvedla več aktivnosti med katerimi prevladujejo delavnice gradnje in finančno vrednotenje različnih del nosilcev ljudskih znanj ter izobraževalnega programa za poklicne gradbenike. Najbolj aktivni člani te delovne skupine so bili Boris Čok, Ivan Pavlin, Dušan Okoren, Mitja Kobal, Visokošolsko središče Sežana, UTŽO Kras, Studio Antoni in JZ PŠJ.

Predsednica Delovne skupine za izobraževanje in usposabljanje Tjaša Kranjec med poročanjem (foto: Eda Belingar)
Predsednica Delovne skupine za izobraževanje in usposabljanje Tjaša Kranjec med poročanjem (foto: Eda Belingar)

V letu 2016 smo si člani v sklopu vseh stalnih delovnih skupin zadali trideset aktivnostih, ki bodo izvedene skladno z razpoložljivimi kadri in financami nosilcev. Obenem sta bili predstavljeni pobudi za projekt na temo promocijsko-obnovitvene akcije kraških suhih zidov (Nataša Kolenc) in evropski kulturni poti suhih zidov (Tjaša Kranjec) za realizacijo katerih so se javili zainteresirani člani in zaveznik, ki bodo v nadaljevanju poskrbeli za realizacijo. Predsednik se je v imenu upravnega odbora zavzel za vzpostavitev formalnega sodelovanja z zbornicama in fakultetama za arhitekturo na obeh straneh meje ter Občinama Trst in Repentabor na italijanski strani meje.
Na zboru je bila za tehničnega ali administrativnega upravljavca konzorcija v letu 2016 ponovno imenovana in potrjena Darja Kranjc iz JZ PŠJ.

Dušan Okoren prejema potrdilo o usposobljenosti (foto: Eda Belingar)
Dušan Okoren prejema potrdilo o usposobljenosti (foto: Eda Belingar)

Višek zborovanja je bila slavnostna podelitev potrdil o usposobljenosti Partnerstva za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje Borisu Čoku, Dušanu Okornu, Mitji Kobalu in Ivanu Pavlinu, ki so uspešno pristopili h preverjanju dodatnega teoretičnega znanja pod vodstvom Visokošolskega središča Sežana, goriška enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije pa je potrdila skladnost njihovih dosedanjih gradenj s standardi kraške suhozidne gradnje. S tem se jih je imenovalo v naziv tretje, tj. najvišje stopnje izobraževalnega programa konzorcija, »izvedenec kraške suhozidne gradnje«. Vabljeni Rudi Bak, Zdravko Škrlj, Vojko Ražem in Pino Hrovatin se niso odločili pristopiti h preverjanju dodatnega teoretičnega znanja, to pa ne pomeni, da jih konzorcij ne priznava za nosilce ljudskih znanj veščine kraške suhozidne gradnje, tj. praktike. Boris Čok se je v imenu novo imenovanih izvedencev zahvalil Parku Škocjanske jame za strokovno delo v konzorciju ter pobude in prizadevanja za ohranjanje kulturne dediščine, zaradi česar je park njihov dom.

Boris Čok (foto: Eda Belingar)
Boris Čok (foto: Eda Belingar)

Srečanje smo zaključili z ogledom filma Ljuba Severja »Premestitev kamnite kamnoseške hiške pri kamnolomu Doline«, ki je nastal v letu 2015. Pobudo za posneto akcijo sta dala Marmor Sežana in Razvojno društvo Repentabor. Pri izvedbi pa so jim na pomoč priskočili člani našega konzorcija.
Za nami je veliko dela z željo, da kraški suhi zidovi postanejo vsem nam domačinom in obiskovalcem Krasa vrednota. Člani konzorcija so se zavezali, da bodo tudi v prihodnje, poleg ohranjanja znanja suhozidne gradnje in kulturne krajine kot vrednote, krepili medgeneracijske povezave ter povezave med strokovnjaki in širšo javnostjo. Tako bomo z gradnjo suhih zidov gradili tudi boljšo družbo. Vabljeni, da se nam pridružite.

 

Mitja Kobal (foto: Eda Belingar)
Mitja Kobal (foto: Eda Belingar)
Pilcom web design