Slovensko   |   English
KONTAKTIRAJTE NAS

Park Škocjanske jame, Slovenija
Škocjan 2, SI-6215 Divača

Telefon:
++ 386 (0)5 70 82 104
E-pošta:
Iskanje po straneh
E-obvestila
Če želite prejemati naša obvestila, izberite rubriko in vpišite svoj e-mail naslov:
Obvestila
Novosti

Praznovanje 10. obletnice Biosfernega območja Kras

Datum objave: 18.12.2014   |   Avtor: Petra Mezinec

V Parku Škocjanske jame so 9.12. obeležili 28. obletnico vpisa Škocjanskih jam na seznam svetovne dediščine UNESCO in 10. obletnico delovanja Biosfernega območja Kras. Ob tej priložnosti je Park Škocjanske jame, Slovenija, ustanovil Mrežo univerz Parka Škocjanske jame. Podelili pa so tudi plakete in značke novim ambasadorjem in ambasadorkam Biosfernega območja Kras.

Podpisniki ustanovne listine Mreže univerz Parka Škocjanske jame (foto: Borut Lozej)
Podpisniki ustanovne listine Mreže univerz Parka Škocjanske jame (foto: Borut Lozej)

Zbrane je najprej pozdravil Stojan Ščuka v.d. direktorja Parka Škocjanske jame, ki je poudaril pomen dela predhodnikov. Vendar v parku zrejo v prihodnost. Izziv za nove dosežke Mreže univerz Parka Škocjanske jame je poglobitev sodelovanja parka in izobraževalnih institucij na področju raziskovanja, izobraževanja in trajnostnega razvoja.
Listino so podpisali rektorji dr. Danilo Zavrtnik, Univerze v Novi Gorici, dr. Ivan Svetlik, rektor Univerze v Ljubljani, in dr. Dragan Marušič, rektor Univerze na Primorskem.
Park Škocjanske jame se je s podpisom ustanovne listine obvezal, da si bo prizadeval za povezovanje, sodelovanje, prenos znanja, omogočanje izobraževalnih in raziskovalnih dejavnosti, zagotavljanje strokovne in logistične podpore projektom ter ohranjanja vrednot kulturne in naravne dediščine. Univerze na drugi strani pa so obljubile, da bodo sodelovale pri programih in projektih Parka Škocjanske jame, seznanile študente z mednarodnimi designacijami, omogočile izvedbo raziskovalnega dela ter načrtovale raziskave in uporabo izdelkov za programe varstva, upravljanja, izobraževanja in trajnostnega razvoja v Biosfernem območju Kras.

Marjutka Hafner med uvodnim nagovorom (foto: Borut Lozej)
Marjutka Hafner med uvodnim nagovorom (foto: Borut Lozej)

Marjutka Hafner, predsednica Sveta zavoda Parka Škocjanske jame, z veseljem opaža napredek v Biosfernem območju Kras: "Lahko rečem, da je delo, ki ga tu opravljajo tako zaposleni kot tudi prebivalci, zelo kvalitetno. Brez domačinov ne bi bilo raziskovanja Škocjanskih jam in ne biosfernega območja. Tega ne smemo nikoli pozabiti."

Martin Šolar, predsednik nacionalnega odbora MAB, ob 10. obletnici Biosfernega območja Krastako razmišlja: "Z veseljem lahko po nekaj letih ugotovimo, da ima Slovenija tri moderna biosferna območja, poleg Biosfernega območja Kras v tej skupini najdemo še Julijske Alpe ter Kozjansko in Obsotelje. Uvrščenost na ta prestižni seznam ni le nagrada, ampak izjemna odgovornost."

Človek in biosfera (Man and Biosphere - MAB) je UNESCO medvladni raziskovalni program, ki potrjuje določena biosferna območja, kot koncept in sredstvo za uresničitev trajnostnega ravnovesja med cilji ohranjanja biološke pestrosti, spodbujanja razvoja ter spoštovanjem kulturnih vrednot.

Premiera filma ambasadork o Biosfernem območju Kras (foto: Borut Lozej)
Premiera filma ambasadork o Biosfernem območju Kras (foto: Borut Lozej)

Ob tej priložnosti so predvajali film z naslovom Izviri, voda, reka, jame, življenje – Ambasadorke o Biosfernem območju Kras. Kot že samo ime pove so ga pripravile ambasadorke Biosfernega območja Kras, ki so s pomočjo filma opisale porečje reke Reke in okoliške kraje. Delo na zanimiv način prikazuje bogato delo ambasadork.

Nove ambasadorke in ambasadorji BOK (foto: Borut Lozej)
Nove ambasadorke in ambasadorji BOK (foto: Borut Lozej)

Pohvalijo se lahko, da so tudi članice mednarodne mreže šol, ki povezuje sedem šol tako v Sloveniji kot tudi Italiji, in sicer OŠ Podgora – Kuteževo, OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica, OŠ Dragotina Ketteja Ilirska Bistrica, OŠ dr. Bogomirja Magajne Divača, podružnična šola Vreme, COŠ Pinka Tomažiča Trebče ter Istituto Comprensivo Reiner Maria Rilke – SMS de Marchesetti Sesljan.
Po njih se zgledujejo nekateri slovenski parki pa tudi na Hrvaškem, v Franciji in na Švedskem.
Obeleževanje 10. obletnice Biosfernega območja Kras je bila tudi dobra priložnost, da ambasadorske nazive podelijo dolgoletnim prijateljem, podpornikom in sodelavcem parka. V Biosfernem območju Kras so tako bogatejši za 19 ambasadorjev in ambasadork, častne nazive so prejeli: Albin Debevec, Zofija Klemen Krek, Marija Zupančič – Vičar, Mladen Berginc, dr. Andrej Kranjc, doc. dr. Katja Hrobat Virloget, Danijel Černe, Rihard Baša, Nevica Iskra, Danila Gerželj, Benjamina Frank, Malovec Valter, Marija-Marika Mikuletič, Anton Biščak, Morelj Marijan, Boris Čok, Zdravko Škrl, Rudi Bak in Edvin Drobnjak.

Klasični kitarist Uroš Barič med nastopom (foto: Borut Lozej)
Klasični kitarist Uroš Barič med nastopom (foto: Borut Lozej)

Ker pa vsi vemo, da so največja lepota parka prav Škocjanske jame, je fotograf in naravovarstvenik Borut Lozej pripravil razstavo fotografij jame in okolice. Razstavljeni sta tudi fotografiji, s katerima je Borut navdušil žirijo na natečaju Balkan Photo Contest. Prvo mesto v kategoriji lepote jam je osvojila fotografija Slap v oknu, peto mesto v kategoriji jame in ljudje pa je zasedla fotografija Fotograf v slapu.

Pilcom web design