Slovensko   |   English
KONTAKTIRAJTE NAS

Park Škocjanske jame, Slovenija
Škocjan 2, SI-6215 Divača

Telefon:
++ 386 (0)5 70 82 104
E-pošta:
Iskanje po straneh
E-obvestila
Če želite prejemati naša obvestila, izberite rubriko in vpišite svoj e-mail naslov:
Obvestila
Novosti

Letošnje praznovanje osmega marca v znamenju igre

Datum objave: 15.03.2016   |   Avtor: Darja Kranjc in Sidonija Zega

Učenci Mreže šol parka Škocjanske jame so se tudi letos zbrali v Promocijsko kongresnem centru Pr Nanetovh, da bi predstavili svoje raziskovalno delo v počastitev mednarodnega dneva žena. V petek, 11. marca popoldne je bilo tako v parku Škocjanske jame vse v znamenju otroških iger in igrač nekoč in danes.

OŠ dr. Bogomirja Magajne iz Divače je tudi na prireditvi poskrbela za igre po starem (foto: Jasmina Čeligoj)
OŠ dr. Bogomirja Magajne iz Divače je tudi na prireditvi poskrbela za igre po starem (foto: Jasmina Čeligoj)

Igra je človekova razvedrilna dejavnost, ki se pojavlja v vseh časih in slojih prebivalstva. Z igro in pripomočki zanjo (igračami in igrali) otroci in mladostniki razvijajo socializacijo, motorične spretnosti ali se učijo. Tako otroške igre, predvsem pa pripomočki, ne govorijo le o sanjah otrok, temveč nemalokdaj razodevajo želje odraslih.

Udeleženci (foto: Jasmina Čeligoj)
Udeleženci (foto: Jasmina Čeligoj)

Učenci Mreže šol parka Škocjanske jame so ob pomoči mentoric raziskovali katere igre in igrače so za preživljanje prostega časa poznali njihovi starši in stari starši, svoje delo pa so predstavili na sklepni prireditvi v parku Škocjanske jame, kjer se jih je skupaj z učiteljicami in gosti zbralo skoraj 150.

Učenci OŠ dr. Bogomirja Magajne med predstavitvijo (foto: Jasmina Čeligoj)
Učenci OŠ dr. Bogomirja Magajne med predstavitvijo (foto: Jasmina Čeligoj)

Učenci 4. do 7. razreda OŠ dr. Bogomirja Magajne iz Divače, ki obiskujejo raziskovalni krožek pod mentorstvom Danile Grželj in Mirjam Trampuž ter učenci vrtnarskega krožka pod mentorstvom Barbare Jazbec, so na ogled prinesli stare igrače iz Divaškega pragu ter punčke iz cunj in frače, ki so jih izdelali v okviru dveh delavnic s pomočjo Nataše Grandič, Olge Grgorović in Rajka Rebca. V okviru raziskave so spoznali, da so bile nekoč igre prilagojene ritmu dela in počitka, kar pomeni, da so se otroci igrali predvsem na paši, ob nedeljah in v zimskem času. Zanimiva je ugotovitev, da so v preteklosti mame, ki so se preveč ukvarjale z otroki, veljale za nedelavne, none pa za otročje in nedorasle. Okolica preprosto ni odobravala takega vedenja. Iger so se mlajši otroci naučili od starejših, igrače pa so si največkrat izdelali sami ali so jih dobili od sorodnikov iz mesta. Nanje so skrbno pazili, saj so jih imeli malo.

Učenci OŠ Dragotina Ketteja iz Ilirske Bistrice med predstavitvijo (foto: Jasmina Čeligoj)
Učenci OŠ Dragotina Ketteja iz Ilirske Bistrice med predstavitvijo (foto: Jasmina Čeligoj)

Svoje delo so za prijatelji iz Divače predstavili še učenci iz ilirskobistriškega konca. Na OŠ Dragotina Ketteja iz Ilirske Bistrice so prvošolčki iz podaljšanega bivanja pod mentorstvom Laure Novak raziskovali gumitvist in na ogled prinesli krasne risbice na temo. Njihovi starejši kolegi, učenci 3. razreda pod mentorstvom Nevice Iskra ter 7. in 8. razreda pod mentorstvom Anice Brožič, Nine Močilnikar Sedmak in Lidije Bačić, pa so preučevali igrače svojih staršev. Ugotovili so, da med njihovimi igračami ni bilo veliko plastičnih. Navadno so jih otrokom kupile mame oziroma so jih podedovali eden od drugega v družini. Igrali so se po celi vasi. Bistrški fantje so si izdelovali frače in loke in borbe z njimi so bile najljubše. Učenca sta nam v sklopu predstavitve demonstrirala tudi njihovo izdelavo.

Predstavitev OŠ Antona Žnideršiča iz Ilirske Bistrice (foto: Jasmina Čeligoj)
Predstavitev OŠ Antona Žnideršiča iz Ilirske Bistrice (foto: Jasmina Čeligoj)

Na OŠ Antona Žnideršiča iz Ilirske Bistrice so sodelovali učenci od 3. oziroma 6. do 9. razreda. Pod mentorstvom Nade Šircelj in Nadje Jagodnik so zbirali materialna pričevanja o igrah, igračah in igralih na Bistriškem, ki so jih prinesli na ogled na razstavo. Pod mentorstvom Nadje Baša so pripravili kar 34 raziskovalnih nalog, z raziskavo pa so se spopadli tudi učenci prilagojenega programa pod mentorstvom Nadje Jagodnik. Pod mentorstvom Martine Jenko Mavrič so učenci posneli demonstracijo starih iger na šolskem dvorišču ter postopek izdelave žog in šine. Ugotavljali so, da se danes zaradi pametnih telefonov in tablic, otroci zapirajo en pred drugim, ne znajo se več igrati in družiti drug z drugim. Igra jim pomeni samotno preživljanje prostega časa pred računalnikom. Za razliko od tega, so bili nekoč otroci bolj tesno povezani z naravo, bolj družabni in skromni. Pri izvedbi šolskega raziskovalnega dela je pomagala tudi mentorica Benjamina Frank. Za kulturni program zaključne prireditve pa je poskrbel Orffov orkester učencev 3. do 5. razreda pod mentorstvom Nadje Jagodnik, pevska skupina učenk 6. do 9. razreda pod mentorstvom Martine Jenko Mavrič ter samouk Matic Štemberger iz 5. a s svojo harmoniko.

Učenci OŠ Podgora Kuteževo (foto: Jasmina Čeligoj)
Učenci OŠ Podgora Kuteževo (foto: Jasmina Čeligoj)

In nenazadnje so si udeleženci na razstavi lahko ogledali izdelke tehničnega dne učencev 5. do 9. razreda OŠ Podgora Kuteževo. Tamkajšnji šolarji od 6. do 9. razreda so pod mentorstvom Vere Frank in Jane Smajla obenem raziskovali po Koćaniji. Zabeležili so, da so bile najljubše igre njihovih prednikov zbijanje koze, zemljo krast, picanje z britvico, klinčkanje, rihtar, skrivanje, lovljenje, gnilo jajce in slepe miši. O igrah in igračah v svojem otroštvu so učencem pripovedovali upokojeni učiteljici Tanja Tijan in Majda Valenčič. Seveda so se v njih preizkusili tudi sami. Pod mentorstvom Magdalene Logar so nam učenci 5. in 6. razreda pričarali imeniten venček iger.

Podružnična šola Vreme med rajanjem (foto: Jasmina Čeligoj)
Podružnična šola Vreme med rajanjem (foto: Jasmina Čeligoj)

Najmlajši nastopajoči so bili učenci 1. do 3. razreda Podružnične šole Vreme. Pod mentorstvom Andreje Perhavec Čok so v oblekicah po starem, prikazali igro in druženje po starem. Z njihovo pomočjo smo se prestavili v drug čas in vživeli v vsakdan naših prednikov.     

Alenka Labović iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (foto: Jasmina Čeligoj)
Alenka Labović iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (foto: Jasmina Čeligoj)

V zahvalo vsem sodelujočim raziskovalcem in piko na i tokratne teme je poskrbela Alenka Labović iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Zbranim je razložila na kaj vse je potrebno biti pozoren pri igračah, ki jih najdemo na trgu danes. Če so nekoč otroci, starši in stari starši, ki so izdelovali igrače, pozornost posvečali njihovim morebitnim mehanskim in fizikalnim lastnostim, se danes v obzir jemlje tudi njihova vnetljivost, kemijske, električne, mikrobiološke lastnosti in radioaktivnost. Zaradi razvoja tehnologije in dostopnosti, so takorekoč igrače postale potencialno nevarnejše, zato je sodobna družba vzpostavila sistem nadzora, ki zagotavlja varnost igrače. Tako nam je predavateljica položila na srce, da naj na igračah prebiramo opozorila in iščemo oznako CE, ki zagotavlja, da je igrača varna.

Igrače iz Divaškega pragu (foto: Jasmina Čeligoj)
Igrače iz Divaškega pragu (foto: Jasmina Čeligoj)
Pilcom web design